Galvenā lapa

Latvijas pirmā tipogrāfija

Tipogrāfija – cēlies no Grieķu vārdiem týpos  – druka un gráphein  – apraksts. Tipogrāfija ir ražošanas uzņēmums, kurš veic poligrāfijas darbus. Tipogrāfija sevī ietver pirmsiespiešanas procesu (foto formu izgatavošana, iespiedplašu izgatavošanu), kā arī drukāšanas un tiražēšanās procesu un pēcapstrādes procesu (locīšanu, izciršanu, laminēšanu, numurēšanu, lakošanu, brošēšanu, skavošanu, līmēšanu u.c.).

Pirmais Rīgas tipogrāfs pēc Rīgas rātes uzaicinājuma pilsētā ieradās 1588. gadā. Grāmatu iespiedējs Nikolajs Mollīns ieradās no Antverpenes, kur vadīja savu grāmatu spiestuvi. Rīgā Mollīns atvēra pirmo tipogrāfiju, un vēsturē tā ieies kā pirmā visā Latvijā. Pilsētas rāte Mollīnam ierāda spiestuves telpas Krāmu ielā kur pulcējušies sīkpreču un dažādu krāmu tirgotāji.

Poligrāfija vēsturē

Pirmajā darbības gadā Mollīns jaunajā tipogrāfijā iespiež divas grāmatas. Grāmatu kvalitāte ir ļoti švaka, jo burtstabiņu komplekti nav kvalitatīvi. Arī pārējie poligrāfijas darbi nav kvalitatīvi. Vēlāk Rīgas rāte nosaka, lai tipogrāfijām būtu visi burtstabiņu komplekti, tas uzlaboja iespieddarbu kvalitāti. Lai grāmatās iespiestu vismaz dažus zīmējumus, tipogrāfs ilustrācijas iepirka ārzemēs. Vēlāk Mollīns izmanto modernos vara grebumus un algo meistarus, lai ilustrācijas gatavotu uz vietas. Tikai dažās grāmatas iespiedums ir divās krāsās, dažviet bez melnās parādās sarkanā.

Šobrīd Rīgā un Latvijā ir ļoti daudz, pat pārāk daudz tipogrāfiju, lai izvēlētos sev piemērotāko un uzticamāko no tām, nākas pasvīst. Parasti poligrāfijā tiek izmantoti trīs drukas veidi – ofets, sietspiede, digitālā druka. Poligrāfijas darbi sevī ietver gan vienkāršus darbus, gan sarežģītus, kuriem nepieciešams pēcapstrādes cikls.

Poligrāfijas nozare Latvijā pēdējos gados spērusi platus soļus, jo piesaistītas lielas investīcijas ar Eiropas savienības fondu naudu. Nozares eksports veido apmēram 70% no kopējā tipogrāfiju apgrozījuma, lielākie poligrāfijas darbi tiek sūtīti uz Zviedriju, Norvēģiju, Dāniju, Vāciju un Somiju. Lielās tipogrāfijas strādājot eksportam atbrīvo vietu mazajām tipogrāfijām Latvijas tirgū. Tā lūk, labums tiek visiem.

Mūsdienās poligrāfijas darbi ir kvalitatīvi ar labu dizainu un augstvērtīgu papīru.

Poligrāfija Latvijā ir kvalitatīva, jo tipogrāfijas nepārtraukti atjaunina drukas tehniku.

Mūsdienu tipogrāfija